החוק הביומטרי: תשובות לשאלות

אינני מומחה אבטחה או משפטן או איש מז"פ, אבל אנסה לענות לשאלות המצוינות בבלוג של אהרן פוירשטיין על החוק הביומטרי. 

1. למה זה טוב ? כמה מן הפשעים המבוצעים בארץ יפתרו בזכות מאגר המידע ?

      ת: נתמקד בדיון זה במקרים שטביעות אצבע או תמונות לא נמצאות כבר במאגר הפושעים המשטרתי, מה שמייתר את הצורך במאגר החדש. כלומר, הפיענוח יהיה רלוונטי במקרה של עבריינים מתחילים. באמצעות תווי הפנים, יקח כמה שנים עד שתהיה טכנולוגיה שמאפשרת לקחת וידאו או תמונה אקראית בתנאים לא מבוקרים ותתן זיהוי אוטומטי של שם החשוד. לכן האמצעי הרלוונטי יותר כאן הוא טביעות האצבעות. כדי שאפשר יהיה להשתמש במאגר, צריך לאסוף את טביעות האצבעות מהזירה. זה לוקח זמן ומאמץ, שאותו כדאי להשקיע בעיקר בפשעים חמורים. נדרש שהעברין יפעל ללא כפפות, ושהשוטרים ימצאו את הטביעות ושהטביעות יהיו שלמות. כמו כן במאגר החדש יהיו רק שתי טביעות אצבעות ולא כל היד, כנראה. יש כאן הרבה דרישות שקשה להאמין שמתקיימות רוב הזמן. ידוע לי שבשנה שעברה פוענח רצח במקרה, כשהעבריין נעצר על עברה אחרת ומסר טביעות אצבעות. כך שיפוענחו פשעים, אבל כנראה לא הרבה.    

    ב. אילו פשעים ימנעו בשל כך?

      ת: המאגר יסייע בעיקר לתפוס פושעים בתחילת דרכם, כי הפושעים הוותיקים נמצאים כבר במאגר הפללי שקיים היום, ומכיל די.אנ.איי ואמצעי זיהוי מפורטים יותר. אולי זה יאפשר להחזיר עבריינים למוטב מוקדם יותר, וכך ימנעו פשעים. המאגר לא ימנע פשעים שיבוצעו ע"י אנשים שאינם במאגר. תיירים, שב"חים, תושבים ללא ת"ז, ילדים, וכל האזרחים שעוד לא הוציאו ת"ז ביומטרית לא יהיו במאגר הזה (זה עשוי להגיע למיליוני אנשים). המאגר פחות רלוונטי למניעת טרור, כי הוא מכיל מידע על ישראלים. המטה ללוחמה בטרור אמר שלא חייבים את המאגר, אבל הוא בעד. אבל המאגר יוכל למנוע טרור מצד ערביי ישראל ומצד מתנחלים (שהשב"כ עוד לא עצר ולקח מהם טביעות אצבעות).      

2. איך יקחו מכל האזרחים את המידע הביומטרי ? ואם לא כולם ייתנו- האם לא ידפקו רק הפראיירים הקבועים, משלמי המיסים, הולכי למילואים, תמימים ישרים וצדיקים, בעוד הנבלים ישבו בצד ויגחכו להם  ?

   ת: את המידע הביומטרי יקחו אנשים שעברו הכשרה לכך. זה יכול להיעשות אפילו ב"קיוסקים" ברשות הדואר. יש חשש להתחזות במעמד הזה. אזרח שרוצה להתחמק מהחוק יוכל אולי לעשות זאת. אין חובה להוציא תעודה ביומטרית אם יש לך תעודת זהות אחרת. העונש שלו יהיה שלא תהיה לו תעודת זהות/דרכון חדש. אם אדם איבד את תעודת הזהות הלא ביומטרית שלו הוא יכול להיכנס לבעיה. שוטר יכול תיאורטית לעצור אדם שהציג רישיון נהיגה במקום ת"ז אבל הסיכוי נראה לי קלוש בשנים הקרובות. מסקנה: מי שביצע פשע ולא נתפס, יוכל להמשיך להסתובב חופשי עוד כמה שנים מבלי להתאמץ. אם הוא ירצה, הוא יוכל לזייף את טביעת האצבע שלו כשיגיע למשרד הפנים.

3. מי עשוי להרוויח מן המאגר– מהי מפת האינטרסים הגורמת לגורמים אלו ואחרים להיות בעד או נגד המאגר ?

   ת: חברות אבטחת המידע שכבר זכו במכרז של משרד הפנים: HP ו OTI , מרוויחות מהמאגר, ועוד יותר מרוויחות משני מאגרים מפוצלים. המכרז עם HP עלה 270 מיליון ש"ח. קראתי הערכה על 20 מיליון ש"ח בשנה על תחזוקה. בכירי הממשלה ורשויות הביטחון יקבלו כוח רב שבו יוכלו להשתמש נגד פושעים וחפים מפשע כאחד. מי שיפסיד מהמאגר הם ערביי ישראל, שלא יהיו להם קשרים ברשות שמתפעלת את המאגר, כי נדרש סיווג ביטחוני. משרד הפנים/המשפטים ירוויח מהמאגר כי הוא יקבל תקציבים. כשהמאגר יזלוג, משרד הפנים/משפטים יהיה במרכז הביקורת, כך שהוא יפסיד מהמאגר, אבל רק בעוד כמה שנים. זאת סיבה טובה בשביל משרד הפנים לפצל את המאגר ולהפיל את הסיכון הרב של דליפה על משרד המשפטים.

4. אילו פשעים עשויים לקרות בגלל קיומו של המאגר ?

    ת: הפללה, התחזות ומעקב. כתבתי על זה בפוסטים קודמים. לפני הדליפה הפשעים יבוצעו על ידי: פקידי ממשלה סוררים ובכירי ממשלה נגד מתנגדיהם, ואחרי דליפת המאגר, על ידי כל עבריין. 

5. לידיו של מי עשוי המאגר להגיע ומה משמעות הדבר  ?

   ת: לפי החוק ישתמשו במאגר: משרד הפנים, המשפטים, המשטרה,  כל גורמי הביטחון, רשות ההגירה. יש אפשרות עתידית גם ל"ביטוח הלאומי" ואפילו בנקים ותאגידים, לפי החלטת הממשלה והכנסת (לא דורש חקיקה ראשונית). משמעות הדבר שיש בידי הממשלה כלים למעקב המוני אחרי חפים מפשע. אחרי הדליפה של המאגר, כל אזרחי העולם יוכלו לקבל את המידע. המשמעות: אין אנונימיות לישראלים. מדינות זרות ישתמשו במאגר כדי למצוא ישראלים. ארגוני טרור ימצאו ישראלים. עם השתכללות האמצעים הטכנולוגיים נגיע בעתיד הרחוק למצב שכל אחד בעולם יוכל לדעת בכל רגע איפה כל ישראלי נמצא. 

6. באילו דרכים יעקפו פושעים אמיתיים את המאגר (אלימלך סירקין וחבריו) ?

   ת: זיוף טביעת אצבע נחשב לפשוט. זה הודגם בפני ועדת הכנסת לחוק הביומטרי. האקרים גרמניים השיגו את טביעת האצבע של שר הפנים שלהם.

7. מדוע לא מתקיים דיון ציבורי אמיתי בסוגיה ? מדוע אין כנסים אקדמיים בנושא (כשלונה של האקדמיה)? מדוע אין דיון נוקב בתקשורת בעד ונגד המאגר (כשלונה של התקשורת)? מדוע באים העיתונים וכלי התקשורת לבכות אצלינו על אובדנם כאשר אני יכול למצוא בכל רגע נתון בלי סוף נתונים על הביקיני החדש של בר מיכאלי וכמעט שום דיון אמיתי בנושאים הקריטיים לחיינו ? – כך גם בנושא הקרקעות, כך גם בנושא המדיני, כך גם בנושאים הביטחוניים, כך כמעט בכל נושא. מדוע צריך שוקי גלילי לערוך רשימת בלוגרים ? כל פעם שמכינים רשימת בלוגרים אני יודע שאנחנו הולכים להפסיד. כי הבלוגרים נאלצים להזדעק כאשר אין דיון רציני בתקשורת. ובכל מקרה כזה בטוח שהרעים ינצחו. (זאת לדעתי השאלה החשובה מכולן).  

   ת: כנסים אקדמיים נערכו בהושאי אבטחת מידע ומשפטים (אוניברסיטת תל אביב, ד"ר מיכאל בירנהק). "מכתב המדענים" מראה שהאקדמיה מתעוררת, גם אם לאיטה. לדעתי הבעיה המרכזית היא בהסברת סוגיה מורכבת להמונים. כאן האשמה היא על עורכי החדשות שלא מבינים את הבהילות, על הכתבים שלא מוציאים את מיץ הזבל שעלה בכנסת (חוץ מכתבי הטכנולוגיה של ynet), ועלינו הבלוגרים, שלא מתנסחים בצורה מספיק חריפה ויושבים בבית.

2 תגובות to “החוק הביומטרי: תשובות לשאלות”

  1. תיקון שמות ונשמות Says:

    צ"ל אלימלך זורקין, בר רפאלי !

  2. אהרן Says:

    הטעיות – במקור ובכוונה (אלימלך זורקין נתפס אצלינו כמרוקאי אבל זה שיבוש של השם סירקין הרוסי)
    תודה על התשובות. רק עכשיו גיליתי אותן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: